افرادی که هوش هیجانی پایین دارند، چگونه رفتار می‌کنند؟

 


اگه فکر می کنین به صرف باهوش بودن موفق می شید، باید بگم لازمه نیم نگاهی هم به هوش هیجانی خود داشته باشین. هوش هیجانی که اونو با نام هوش بهر هیجانی یا EQ هم می شناسیم، شاید آنقدرها شناخته شده نباشه اما اثرات جدی بر کارکرد و زندگی افراد داره. آدم باهوشی (مثلا با هوش بهر ۱۲۰) رو تصور کنین که نه می دونه خودش چه احساسی داره و نه احساساتی که در بقیه بر می انگیزد رو می شناسد، اون واسه همین همیشه درگیریایی پیدا می کنه که به کارایی و حال خوبش آسیب میزنن. در این مقاله با ۹ نشونه افرادی که هوش اجتماعی پایین دارن، آشنا می شید.

 

باید بدونیم که هوش انواع مختلفی داره، فردی که توضیح شد مثالی از کسیه که علی خلاف میل بهره مندی از هوشی بالا (۱۲۰)، هوش هیجانی پایین اش زندگی رو به کامش تلخ کرده. دردسرهایی که هوش هیجانی کم ایجاد می کنه بی شماره و تموم روابط اجتماعی فرد رو تحت اثر خود قرار می ده. اهمیتِ توجه و سعی واسه ارتقای این توانایی از جایی بیشتر نمود پیدا می کنه که بدونیم متخصصین باور دارن واسه کسب موفقیت پایانی در زندگی، هوش هیجانی (EQ) نسبت به هوش شناخته شده (یا همون IQ) نقش پررنگ تری اجرا می کنه.

اگه با کسی به مشکل برخورده اید چون احساسات اونو درک نکردین یا با کسی جر و بحث کردین چون احساسات شما رو درک نکرده این مقاله واسه شماس چون شاید عاملای هوش هیجانی رو ندیده گرفتین (درباره ی این عاملا می تونین اینجا بخونین). خبر خوش اینه که این توانایی تا حد زیادی اکتسابی و قابل یادگیریه، اما قدم اول اینه که بفهمیم کجای راه هوش هیجانی وایس تاده ایم؟ شاید نیاز به سعی بیشتری در این مورد داریم تا زندگی بهتری داشته باشیم.

به رابطه هاتون نگاهی بندازین، اینکه ما با بقیه چیجوری دوستی می کنیم تا حدود زیادی وابسته به هوش هیجانی ماه. ممکنه این همکار، کارفرما، دوست، اعضای خونواده یا آشنایان شما باشن که با هوش هیجانی پایین دست و پنجه نرم می کنن، در این حالت اونا موقعیتای اجتماعی رو واسه خودشون و شما سخت و پرتنش می کنن. اینجا به بعضی نشونه های سنتی هوش هیجانیِ پایین اشاره می کنیم:

۱. گرفتار جر و بحثای زیاد می شن

شاید آدمی رو می شناسین که همیشه از یک دعوا به دعوا ی بعدی در حرکته. دور و بریا اینجور فردی و حتی ناشناسا همیشه خود رو گرفتار جنگ لفظی با اون پیدا می کنن. این افراد به خاطر این که متوجه احساسات بقیه نیستن، بیشتر درگیر مشاجراتی می شن که در اون توجه احساسات بقیه رو نمی کنن.۲. متوجه احساسات بقیه نیستن

افراد دارای هوش هیجانی پایین بیشتر نسبت به احساسات بقیه بی خیال نسبت به موضوع ان. این افراد متوجه نیستن که همسرشان از اونا عصبانیه یا همکارشان در موقعیتِ تحریک و عصبانیت قرار داره. البته این ندونستن به همین جا ختم نمی شه، اینجور فردی از اینکه بقیه توقع دارن احساسات شون درک و فهمیده شه خیلی ناراحت می شه. کلا احساسات چیزیه که آدمای با هوش هیجانی پایین رو آتشی می کنه.

۳. فکر می کنن که بقیه هستن که زیادی حساس ان

این افراد موقعیت شناسیِ احساسی ندارن، مثلا ممکنه در یک مجلس ختم یا بی معطلی بعد از یک اتفاق غم انگیز خوشمزه بازی شون گل کنه و واسه تون جوک تعریف کنن. اگه هم کسی به رفتار نامناسب اونا اعتراضی کنه، اونا فکر می کنن چقدر این آدما لوس و بی جنبه ان. اینجور افرادی در درک احساسات بقیه ضعف دارن پس تعجبی نداره که چرا نمی تونن حال و هوای احساسیِ هر موقعیت رو درک کنه.۴. از شنیدن نقطه نظرات بقیه سر باز میزنن

این افراد باور راسخی دارن که حق با آنهاست، از این جایگاه با تموم توان دفاع می کنن و از شنیدن حرفایی که بقیه واسه گفتن دارن خودداری می ورزند. این اتفاق به ویژه در زمانی رخ می ده که بقیه می خوان به اینجور شخصی بفهمانند که تا چه حد در درک احساسات بقیه ضعف داره. اونا بیشتر نسبت به احساسات بقیه بدبین و خیلی انتقادگر هستن.۵. بقیه رو واسه اشتباهات خود مقصر میدونن

افراد دارای هوش هیجانی پایین نسبت به مشکلاتی که در اثر احساسات شون ممکنه به وجود آورند آگاهی کمی دارن. زمانی که کارا خوب پیش نمی ره اولین واکنش اونا انداختن تقصیرها به گردن شخصی دیگره. اونا بیشتر شرایط موجود در یک موقعیت یا رفتارِ بقیه رو مسبب رفتارشان قلمداد می کنن؛ ممکنه بگن که با توجه به شرایط انتخاب دیگری نداشتن و بقیه اصلا متوجه شرایط اونا نیستن. تمایل اونا به شونِه خالی کردن از مسئولیت بیشتر از اونا آدمایی تلخ می سازه که خود رو قربونی فرض می کنن.

۶. توانایی روبرو شدن با موقعیتای درگیرکننده ی احساسات رو ندارن

واسه این افراد مدیریت کردن احساسات قوی، چه واسه خودشون باشه چه دیگری، کار دشواریه. واکنش این افراد در برخورد با فوران احساسات از هر یک جور، فرار از اون موقعیت خاصه تا مجبور نباشن با این احساسات روبه رو شن. کار عادی دیگری که این افراد انجام میدن، مخفی کردن احساسات شون از دیگرانه.

۷. با استعداد انفجار یهویی احساسات هستن

توانایی تنظیم احساسات یکی از پنج عامل ی لازم هوش هیجانیه. افراد دارای هوش هیجانی پایین در فهمیدن و کنترل احساس خود با مشکل روبرو ان. اونا ممکنه دچار انفجارهای غیرمنتظره ی احساسی شن که به نظر غیرقابل کنترل و غلو شده می رسن.۸. در حفظ روابط صمیمی موفق نیستن

این افراد به دلیل اینکه در روابط شون آزارنده و بی احساس ظاهر می شن، در نگه داشتن روابط صمیمی با مشکل روبرو ان. دوستیای صمیمی نیاز به بده و بستان احساسی دوطرفه، در بین گذاشتن احساسات، همدردی و حمایت احساسی داره که همه مواردی هستن که فردی با هوش هیجانی پایین در اونا دچار ضعفه.۹. قادر به هم حسی با بقیه نیستن

به خاطر این که اینجور افرادی درک زیادی از احساسات بقیه ندارن از هم حسی با بقیه هم ضعیف ند و نمی تونن خود رو جای بقیه بذارن.

به خاطر داشته باشین هوش هیجانی پایین می تونه مشکلات پیچیده ای رو در خونواده، مدرسه و محل کار واسه فرد بسازه. اگه فکر می کنین در این مورد نیاز به مطالعه بیشتر دارین مقالات ما رو دنبال کنین، در آینده بازم درباره ی هوش هیجانی خواهیم نوشت.

برگرفته از: Verywell


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *