افزایش خلاقیت؛ حتی اگر فکر می‌کنید ذاتا خلاق نیستید، این نکات را بخوانید

 

یه سری از آدما به شکل ذاتی خلاق هستن. این دوستان به شکل استعداد و ویژگی شاخصی، نوآوری رو در امور و کارهای خود به جریان میندازن. اگه در دسته همچین افرادی قرار می گیرین، باید گفت که خوش به حال تون. اما اگه در این دسته نیستین، بازم می تونین کاری کنین که به شمام بگیم: خوش به حال تون. حتما می پرسین افزایش خلاقیت چه جوری و چیجوری به اتفاق می پیوندد؟ با ما همراه باشین تا بیشتر بدونین.

 

  • چیجوری ذهن برتر داشته باشیم
  • پیشنهادای آلبرت اینشتین واسه افزایش هوش و خلاقیت کودکان
  • ۹ ویژگی یک فعالیت خلاقانه لذت بخش

باید قبول کنین که واسه همه ما لحظاتی هست که سرچشمه ی خلاقیت مون خشک تر از کویر می شه و با ناامیدی خود رو سرزنش می کنیم. غبطه خوردن به دوستان خلاق هم روح مون رو از طرف دیگه دچار اندوه و تأسف می کنه. اولین قدم اینه که منفی بافی رو کنار بذارین. واقعیت امیدوارکننده ای هست: محققان و دانشمندان فکر می کنن، خلاقیت ذاتی نیس، بلکه مهارتی کسب کردنیه که میشه اونو بالا برد. مغز هم مثل ماهیچه ایه که واسه رشد و شکوفایی به ورزش و تمرین نیاز داره. با ما همراه باشین تا راه های افزایش خلاقیت رو باهم بررسی کنیم.

۱. بی ترس و دلهره بنویسین

صبحا، خود رو از فشار و استرس دور کنین. برنامه ریزی خوبه اما نه به این معنی که با نوشتن فهرست کارهای لازم، استرس و فشاری دوبرابر به خودتون وارد کنین. سعی کنین فارغ از برنامه ریزی منطقی و مشخص کردن چارچوبی واسه انجام کارا در طول روز، از دل مشغولیا و استرسا بنویسین یا هر چیزی که فشار رو از روی روان تون برمی داره.

این نوع نوشتن باعث می شه تا علاوه بر کاهش استرس، خلاقیت تون هم افزایش پیدا کنه. اگه نمی دونین منظور از نوشتن بی ترس و دلهره چیه به نمونه های زیر دقت کنین:

  • این هفته از واسه اتفاق خوشایندی که برایم افتاد شکرگزار هستم…
  • اگه در شبونه روز چند ساعت اضافه تر داشتم…
  • انگیزه کاری واسه من به معنای…
  • امروز باید حواسم رو جمع کنم تا…

و نمونه های دیگری که مثل دل نوشته ها هستن و باعث می شن نجواهای داخلی ما با خود به یه جور تخلیه شن و علاوه بر کاهش فشارها و شکایی که از درون در روح مون ریشه می دوانند، به افزایش خلاقیت هم کمک می کنن.۲. در کلاسایی جذاب شرکت کنین

اگه به دنبال یادگیری هستین و از پیروی دستور العملا لذت می برین، بهتره در یک کلاس آموزشی شرکت کنین. شرکت در کلاسا و دوره های آموزشی مختلف باعث افزایش خلاقیت می شه و این مهارت رو در شما تقویت می کنن. مهم نیس کلاسی که شرکت می کنین آشپزیه یا برنامه نویسی، در هر حال با ایده های جدیدی آشنا می شید که قدرت جدا سازی و بررسی تفکرتون رو بالا می بره.

علاوه بر این، با شرکت در کلاسای جدید و یادگیری، بر نقاط ضعف و قوت خود مسلط می شید و اطلاعات تون درباره ی شخصیت و مهارت هاتون زیاد می شه. دیدن بقیه در کنارتان و یادگیری از اونا هم می تونه نقش خیلی مهم و با ارزشی داشته باشه. نقد و ارائه نظر درباره ی کار هم کلاسیا هم روش خیلی خوبی واسه برسی به نگاهی دقیق تر و البته افزایش خلاقیته. اگه احساس می کنین که سردرگم هستین و نمی دونین خلاقیت رو چیجوری واسه خود معنا کنین، حضور در کلاسای آموزشی شک نداشته باشین مفید خواهند بود.

۳. ذهن رو با ورزش تقویت کنین

ورزش کردن و استراحت دادن به مغز هم فکر خوبیه. بعضی وقتا اوقات هرچقدر سعی می کنین و به ذهن خود فشار میارید، حتی یک فکر کوچیک خلاقانه هم جرقه نمی زنه. در این مواقع بهتره به سراغ ورزشایی مثل پیاده روی، یوگا یا بقیه ورزشا برید و در بین ورزش سعی کنین، به ایدهایی جدید دست پیدا کنین. این کار یه جور استراحت ذهنیه که غیرمستقیم شما رو در راه خلاقیت قرار می ده.۴. سفر کنین

اگه می خواید ذهن تون خلاق بکنه و همیشه ایدهایی نو در آستین داشته باشه، باید خوراک لازم واسه اونو هم فراهم کنین. هرچقدر بیشتر ببینین، تجربه کنین و به سفر برید، مغزتون گنجینه قوی تری در اختیار داره. گنجینه ای که در اون انواع بوها، طعما، تجربه ها هست. پس سفر کنین و ببینین. با این کار نرمی شناختی تون بالا میره و با شناخت نقطه نظرات جدید و متفاوت، افزایش خلاقیت رو واسه مغزتون به ارمغان میارید. پس بی راه نیس که علم هم می گه تموم پول تون رو خرج سفر کنین!

یادتون باشه در بین سفرهایی که می روید، در فرهنگ مناطق و جایای مختلف دقیق بشین و سعی کنین با نگاه متفاوت شون آشنایی پیدا کنین. این دقت و توجه، خلاقیت رو در شما شکوفا می کنن.

۵. کودک درون تون رو بیدار کنین

کودکان هیچ مرزی واسه خلاقیت قائل نیستن. اونا بی توجه و بی هیچ فشاری ایده های جدید ایجاد می کنن. واسه افزایش خلاقیت باید مثل کودکان عمل کنین. کودک درون تون رو بیدار کنین و به اون بال وپر بدین. بذارین ذهن به هر کجا که می خواد برود. اونو محدود نکنین و اجازه بدین به پرواز دربیاد و تا جایی که می تونه حرکت کنه.

کودکان همه چیز رو به چشم بازی نگاه می کنن. شمام باید از این ویژگی الگوبرداری کنین. سعی کنین تا جنبه ی اصلاح کننده هر کاری رو درنظر داشته باشین. به جای اینکه هر روز مثل جنازه ای متحرک به سر کار برید، بر نقاطی تمرکز کنین که در کار واسه تون جذابه.

۶. با بقیه همکاری کنین

تحقیقات جورواجور نشون می ده که همکاری و ایجاد رابطه با بقیه باعث تقویت و پرورش خلاقیت می شه، چون فضاهای رفت و امد با بقیه، نرمی و استقلال داخلی افراد رو بیشتر می کنن. واسه اینکه با بقیه همکاری کنین، نیاز دارین که حریم شخصی خود رو حفظ کنین. حفظ این حریم دیگر خیلی آسون اوقات تنهایی نیس، پس نیاز به شکوفایی خلاقیت و اجرا روشایی در جهت ایجاد راه موردعلاقه تون احساس میشه.

درحقیقت، واسه فعالیت در کنار بقیه، با سختی بیشتری در جهت حفظ استقلال و حریم شخصی تون رو به رو خواهید بود. به خاطر این باید بیشتر منعطف باشین و فکرتون رو بیشتر به کار بگیرین.۷. از ضمیر ناخودآگاه غافل نشید

شاید واسه شمام پیش اومده باشه، بیشتر افکار خلاقانه و جالب در زمانایی به ذهن مون می رسن که متمرکز بر اندیشیدن نیستیم. مثلا هنگام رانندگی یا دوش گرفتن، ایده های خوبی به ذهن مون می رسن که با نشستن و تفکر جدی امکان رسیدن به اونا وجود نداره.

در بعضی از شرکتای بزرگ و معروف با توجه به این ویژگی زمانای استراحتی واسه افراد درنظر می گیرن تا در اون فاصله ها، کمی استراحت کنن و چرتی بزنن و بتونن ایده های نو و جدیدی تولید کنن. ضمیر ناخودآگاه می تونه ایده های تازه و جدید رو بی فشاری که تمرکز مستقیم بر موضوعات ایجاد می کنه، دراختیار شما بذاره.۸. با افراد خلاق رفت و اومد کنین

یکی دیگر از راه های افزایش خلاقیت، رفت و اومد با افراد خلاقه. وقتی با اینجور کسائی رفت و اومد می کنین، عادتای جدید در شما شکل میگیره. مثلا یاد می گیرین که به ابعاد تازه ای از موضوعات دقت نظر نشون بدین. علاوه بر اینکه کمک و کمک افراد و دوستان خلاق باعث می شه در امور شخصی و کارتون موفق تر عمل کنین.

در جمع افراد خلاق از نظرات و نقدهایی بهره مند می شید که باعث افزایش استفاده می شن. علاوه بر اینکه کمی رقابت هم چاشنی فعالیت هاتون میشه که خیلی خوبه. اگه همیشه با افرادی رفت و اومد کنین که عین شما فکر می کنن، در تله ی شباهت اسیر می شید. یعنی همه همدیگه رو تأیید می کنن و مانع از تشکیل ایده های جدید و خلاقانه می شن. پس لازمه با افراد جدید و خلاق ملاقات داشته باشین تا ذهن قوی تر و ورزیده تری پیدا کنین.

۹. طرحا و نقشه های فکری تون رو بکشین

واسه افزایش خلاقیت می تونین از کشیدن ایدها و برنامه ها روی کاغذ هم استفاده کنین. حتما واسه شمام پیش اومده که در گوشه دفتر یا کتاب تون شروع به کشیدن طرحایی ناخودآگاه و ذهنی کردین. این کار در افزایش خلاقیت خیلی مؤثره؛ به ویژه اگه روش تفکر شما چشمی باشه، کشیدن طرحای ذهنی تون باعث می شه تا سریع تر و بهتر بین بخشای مختلف ذهن تون رابطه برقرار شه. ایجاد شبکه ارتباطی بین بخشای مختلف مغزی، خلاقیت تون رو روی غلتک میندازه و به ایده های ناب تری خواهید رسید.

۱۰. طنز و خنده رو چاشنی کار کنین

طنز و شوخی از عوامل اصلی ایجاد و افزایش خلاقیت هستن. خندیدن و شادی و استفاده از طنز باعث می شه منبع الهام قوی تری در بیان خلاقیت داشته باشین. افرادی که اهل طنز و مطایبه هستن، معمولا خلاق تر عمل میکنن. پیگیری محتوای بامزه و خنده دار در شبکه های اجتماعی و… باعث می شه ذهن تون در آرامش و فضایی خوشحال تر قرار بگیره. این آرامش موجب آزادی بیشتر اندیشه و درنتیجه افزایش خلاقیت هستش.۱۱. هنگام کار به موسیقی گوش بدین

هنوز بر سر اینکه گوش دادن به موسیقی در بین کار واقعا مفیده یا نه، شبهاتی هست، اما آزمایشا نشون میدن که گوش دادن به موسیقی از فشار کار کم می کنه، در کاهش استرس و افزایش تمرکز مؤثره و باعث می شه حس وحال بهتری در بین انجام کار به دست آورید.

انواع مختلف موسیقی اثرات مختلفی بر فعالیت ذهن دارن، اما کلا موسیقیایی که تغییرات ریتم و سرعت زیادی دارن، نسبت به موسیقیای آروم تر تاثیرگذاری کمتری دارن. البته سلیقه ی افراد در انتخاب موسیقی هم در افزایش خلاقیت خیلی دخالت داره، ولی درکل، موسیقی سنتی هنگام کار محل بیرون اومدن آب زیر زمینی ی خلاقیت رو بیشتر به جوش و خروش وامی داره. واسه همینه که در خیلی از بازیای رایانه ای یه جور موسیقی در بین بازی پخش می شه. (بد نیس بدونین خود بازیای کامپیوتری هم واسه مغز فوایدی دارن!)
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *