افزایش سرعت یادگیری با ۵ راهکار واقعا نتیجه‌بخش

 

توانایی یادگیری سریع، سرمایه فوق العاده باارزشیه. افرادی که می تونن مفاهیم جدید رو به سرعت یاد بگیرن و بفهمن، امتیاز ویژه ای نسبت به کسائی که همیشه با خود کلنجار می رن و همیشه هم به در بسته می خورند، دارن. این افراد می تونن اطلاعات جدیدی رو که یاد گرفتن در مدت زمان کوتاهی پردازش کنن و از مهارتای جدیدشان بهره ببرن.

حالا که صحبت از آدما خاص با مهارت ویژه شد ممکنه این سؤال واسه تون پیش بیاد که افزایش سرعت یادگیری مهارتی ویژه و مخصوص اقلیت خاصیه؟ این ویژگی موهبتیه که فقط به افراد باهوش با قدرت فهم بالا اعطا شده؟ فقط و فقط خیلی باهوشا می تونن سریع یاد بگیرن؟

تموم این سؤالات جواب آسون و مهمی داره: «نه»

دوستان عزیزم با جرئت میتونم بگم همه ما می تونیم سرعت یادگیری مون رو افزایش بدیم و هر موضوعی رو سریع تر و بهتر بیاموزیم. تنها چیزی که نیاز داریم چند راه حل راحته! که در این راه ما رو کمک کنه. اگه این روش ها رو درست به کار بگیرین و طوری به استفاده از اونا عادت کنین که روی تک تک اونا تسلط کافی داشته باشین، نتایج خیلی خوبی خواهید گرفت. می تونین مفاهیم رو سریع تر یاد بگیرین، اطلاعات جدید رو در مدت زمان کمتری جدا سازی و بررسی کنین و علم و تواناییای خود رو گسترش بدین.

پس با این مقاله از «چه جوری» همراه شید تا درباره ی راهکارهایی با شما صحبت کنیم که استفاده از اونا، سرعت یادگیری رو افزایش می ده.۱. به جای مدت زمان مطالعه، بر تعداد دفعات «تکرار مطالب» تمرکز کنین

دوستان عزیزم ما که با هم تعارف نداریم. وقتی می گیم: «۵ ساعت درس خوندم» داریم خودمون رو گول می زنیم. مدت زمانی که مثلا مشغول خوندن بودیم مهم نیس، چیزی که واقعا مهمه مطالعه مفیده. چقدر از این ۵ ساعت رو واقعا مطالعه کردیم؟! همه ۵ ساعت با توجه و تمرکز کامل فقط صرف یادگیری شده؟ چقدر از این زمان حواس مون به موبایل مون بوده؟ چند بار در این ۵ ساعت نتونستیم طاقت بیاریم و ایمیل مون رو چک کردیم و به توییتر یا فیس بوک سر زدیم؟ اینکه چیکار کردیم اهمیتی نداره، نکته مهم اینه که زمان مون ممکنه صرف هر چیزی شده باشه به جز یادگیری!

اونقدر که تکرار مهمه، مدت زمانی که به مطالعه اختصاص میدید ملاک نیس. چیزی که مهمه نتیجه کار ماست. پس با توجه به چیزی که گفته شد اولین قدم اینه که از شر ساعت خلاص شید و عوضش تموم توجه و تمرکزتان رو روی «به اندازه کافی تکرار کردن» بذارین. به جای اینکه بگید: «من ۲ ساعت واسه خوندن جزوه هام وقت گذاشتم» بگید: « من تموم یادداشت هام رو خط به خط، سه بار از اول تا آخر به دقت مرور کردم.» می گم بگید چون قراره از این به بعد انجامش بدین. این روش شما رو روی نتیجه کار یعنی میزان یادگیری متمرکز می کنه و از طرفی باعث می شه دچار این توهم نشید که چون زمان زیادی صرف مطالعه کردم پس نتیجه کار عالی هستش. این تفکر می تونه خطرناک باشه، چون اگه از زمان آخر بهره رو نبرده باشین و به نتیجه مطلوب نرسید، ناامید می شید و در علاوه بر وقت زیادی رو هم هدر دادین.۲. مطالب رو به بخشای کوچیک تر تقسیم کنین

دانیل کویل (Daniel Coyle) نویسنده و متخصص استعداد در اثر پرفروش خود «رمز استعداد» می نویسه: «اینکه چیجوری کلمات رو به نوشته تبدیل کنیم مهارت می خواد. کلمات به تنهایی بی فایده هستن، اما اگه بتونیم اونا رو کنار هم بذاریم و از اونا قطعات بزرگ تری مثل جمله و پارگراف بسازیم، اون وقت از ترکیب جملات و پاراگرافا به یک نوشته قشنگ و نغز خواهیم رسید.» منظور جناب کویل اینه که چیزی که کل یک نوشته رو تشکیل می ده مثل پاراگرافا، جملات و نوشته ها، اجزای کوچکتری هستن که اگه درست کنار هم قرار بگیرن نوشته خوبی داریم. پس کسی که نوشته رو می خونه اگه جملات رو خوب درک کنه، کل نوشته رو درک می کنن.

درباره ی یادگیری مطالب و مهارت ها هم می تونیم از اینجور روشی استفاده کنیم و البته مؤثر هم هستش. تقسیم بندی مطالب به حجمای کوچیک تر به مغز یاد می گیره هر مهارت یا دانشی که ما یاد می گیریم یه سری از بخشای اطلاعاتی کوچیک تره که کنار هم قرار می گیرن و کل مطلب رو شکل میدن.

یکی از اولین مواردی که باید هنگام سعی واسه آموختن هر موضوع جدیدی به کار بگیریم، جدا مطالب به بخشای کوچکتره. با این کار حجم مطالب تقسیم می شه و پس یادگیری سریع و آسون تر هستش. با این روش به یک باره با حجم زیادی از مطالب روبه رو نمی شیم، مأیوس نخواهیم شد و دست از سعی نمی کشیم. وقتی مطالب به قسمتای کم حجم تقسیم شه، با آموختن هر بخش انگیزه ی ما تقویت و سرعت یادگیری مون بیشتر می شه، پس تشویق می شیم و می تونیم تا آخر ادامه بدیم. خوب حالا که مطالب رو به بخشای کوچیک تر تقسیم کردین، می تونیم به مرحله بعد بریم. آماده باشین!۳. هر بخش رو یاد بگیرین، بعد اونا رو به هم در رابطه کنین

حالا که یه سری از بخشای کوچیک تر و حجم مطالب کمتری واسه یادگیری داریم، باید اول هر قسمت رو خوب یاد بگیریم و مهارت لازم رو کسب کنیم (مطمئنم مشکلی در این مورد ندارین، طبق مرحله اول پیش برید: «تمرکز بر تکرار مطالب تا یادگیری کامل»). تموم بخشای کوچیک تر رو مطالعه و اون قدر تکرار کنین تا یاد بگیرین. خیال تون آسون باشه؛ شما در حال سعی واسه آموختن تموم مطلب مورد نظرتون هستین، چون کل چیزی که هدف یادگیری شماس مجموعه این بخشای کوچیک و آسون است. پس فقط کافیه متمرکز شید و هر قسمت رو اون قدر تکرار کنین تا ملکه ی ذهن تون شه. وقتی یاد گرفتید، تموم یاد گرفته هاتون رو کنار هم بذارین تا به مرور پازل شما تکمیل شه و کل مطلب رو یاد بگیرین.

ویژگی مهم دیگرِ تقسیم مطالب اینه که وقتی هر قسمت رو خوب یاد بگیرین می تونین آسون تر مطالب رو به هم در رابطه کنین و از معنی یک قسمت به قسمت دیگر یا معنی کلی مطلب مورد نظر برسین. هیچ مطلبی به نظرتون پیچیده نخواهد بود و درک مطالب و جدا سازی و بررسی اونا آسون تر می شه. وقتی به روند تشکیل مطلب پی ببرین، کل مطلب خوب واسه تون جا میفته و در آینده بهتر می تونین مطالبی رو که یاد گرفتین به خاطر بیارین یا تو ذهن تون اونا رو دوباره بازیابی و مرور کنین. چیزی که یاد گرفتین تموم عمر تو ذهن تون می مونه و این یعنی آموختن به معنای واقعی کلمه!۴. فرآیند یادگیری رو به یک بازی اصلاح کننده تبدیل کنین

معمولا همه آدما به بازی کردن علاقه دارن و البته بازی واسه مغز آدم هم فرآیند جذابی به حساب میاد. هنگامی که فرآیند یادگیری تبدیل به یک بازی لذت بخش شه، زمان متوقف می شه، غرق در تکرار مطالب می شیم و خیلی آسون اونا رو یاد می گیریم. اگه واسه یادگیری موضوعی سعی می کنین، یکی از راهکارهای مؤثر طراحی یک بازیه. از فرآیند یادگیری مطلب یا مهارت مورد نظرتون واسه خود یک بازی بسازید، البته یادتون باشه که باید بتونین از پس اون بربیایید. قوانین خودتون رو وضع کنین و واسه تکمیل هر مرحله به خودتون جایزه بدین. اینکه با انجام هر مرحله از بازی یا به اتمام رساندن بخشی از چیزی که می خواید یاد بگیرین به خودتون پاداش بدین، نکته ی مهمیه؛ چون مغز آدم به طور طبیعی جایزه گرفتن رو دوست داره و واسه پیشرفت تشویق می شه. پس خیلی آسون از نه قسمت جذاب بازی نگذرید!

چارلز داهیگ (Charles Duhigg) در کتاب پرفروش خود «قدرت عادت» می نویسه: «پاداشا پایه و پایه تشکیل عادات هستن.» وقتی ذهن سعی کنه و پاداش بگیره، به سعی کردن عادت می کنه و این دقیقا همون چیزیه که ما می خواهیم.

به خاطر داشته باشین هنگامی که یک رفتار به عادت تبدیل شه، انجام اونم آسون تر و هم سریع تر می شه. اگه واسه یادگیری پاداش بذاریم، به اون عادت می کنیم و این یکی از رموز افزایش سرعت یادگیریه.

دانیل کویل پیشنهاد می کنه که به کاری مثل حفاری کردن فکر کنین؛ کاری که خسته کننده، سخت و طاقت فرساست و تکراری و بیهوده مثل اینکه. یادگیری هم در مرحله اول چیزی مثل بیهوده کندن زمینه، اما بازی به معنی سرگرمی، رفت و امد با بقیه، شور و اشتیاق و تحرکه. واسه همین آسون واسه افزایش سرعت یادگیری یک مطلب یا آموختن یک مهارت، بهتره بازی کردن رو جانشین یک کار خشک و خسته کننده کنین.۵. زمانای مطالعه رو کوتاه کنین، اما میزان تمرکزتان رو بالا ببرین

تحقیقات زیاد تأکید می کنن که استراحت کافی کارکرد مغز رو افزایش می ده. نوشیدنیای کافئین دار مثل قهوه که بیشتر علم آموزان کمه کم یک بار در طول زندگی شون واسه شب بیداری قبل از امتحان از اونا استفاده می کنن، راه مؤثری واسه یادگیری نیستن. دلایل نشون می ده این کار کم اثرترین روش بالابردن راندمان یادگیریه.

تموم چیزی که می خوام به شما بگم در این جمله خلاصه می شه: اگه بخوایم واقعا چیزی رو به سرعت یاد بگیریم، باید زمانی اقدام به آموختن کنیم که ذهن مون تازه نفس باشه.

ما به تموم توان ذهنی مون واسه تمرکز نیاز داریم. با انرژی تازه و ذهنی که خوب استراحت کرده تموم توجه و تمرکزتان رو روی یادگیری مطلب مورد نظر بذارین، بعد سعی کنین مطالب رو کنار هم بذارین، بین قسمتای مختلف مطلب (چیزی که در مرحله ۳ به اون اشاره کردیم) رابطه برقرار کنین و اونو تکمیل کنین. به محض اینکه احساس کردین روند یادگیری تون کنه شده و ذهن تون کارایی راحت رو نداره، به خودتون زنگ تفریح بدین تا ذهن دوباره تغذیه شه و نیروی تازه به دست بیاره. وگرنه فقط زمان رو هدر میدید و چیزی یاد نمی گیرید، کلافه می شید و در آخر آموختن رو آزاد می کنین. به یاد داشته باشین کسی با ذهن خسته چیزی یاد نمی گیره.

روندی که باید واسه آسون تر، سریع تر و بهتر آموختن در پیش بگیرین، بالا بردن میزان تمرکز، بعد استراحت و تغذیه ی ذهن و دوباره اجرا تموم تمرکز و ادامه مطالعه. با تموم قدرت ذهن تون متمرکز شید و یادگیری رو شروع کنین. هر زمان نیاز بود استراحت کنین و هنگامی که ذهن تون آماده شد، ادامه بدین. این روشِ افزایش سرعت یادگیریه. جلسات طولانی مطالعه، هیچ بعضی وقتا به اندازه جلسات کوتاه اما همیشگی و متمرکز، مؤثر نخواهد بود. در جلسات طولانی احتمال حواس پرتی و از دست دادن تمرکز بیشتره، چون فرآیند یادگیری به یک روند خسته کننده تبدیل می شه و چون حوصله تون سر میره، ناخودآگاه تمرکزتان به چیزای دیگر متمرکز می شه. اینم یکی از دلایل مهم نبودن مدت زمان مطالعه، چون ممکنه ساعتا بخونین اما چیزی یاد نگیرید و حواس تون جای دیگری باشه. مطالعه دراز مدت بیشتر شما رو درگیر زمان می کنه تا چیزی که واقعا مهمه و می خواید یاد بگیرین. پس زمان زیادی صرف می کنین اما نتیجه ای نمی گیرید.

یادتون باشه اگه اراده کنیم و خودمون رو مثل یک ورزشکار با تمرینات کوتاه اما شدید آموزش بدیم، شک نداشته باشین نتایجی به دست میاریم که ما رو خوشحال می کنه. شمام مثل همین ورزشکار بازه ی زمانی هر بار مطالعه رو کمتر کنین اما میزان تمرکزتان رو بالا ببرین. خواهید دید که چقدر سریع تر یاد می گیرین و خسته هم نمی شید.

تموم این مراحل رو قدم به قدم بکنین و به چند تا نکته مهم توجه کنین. مطمئنم یاد گرفته هاتون سریع تر و عمیق تر هستش و زمان کافی واسه کارهای دیگر هم دارین.

برگرفته از: lifehack


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *