عوامل ریسک سیاسی

عوامل ریسک سیاسی:

. 2-38-1 تغییر در ساختار دولت:

همه اقتصاددانان و کارشناسان به خوبی می‌دانند که هرگونه تغییری در ساختار دولت را می‌توان به راحتی به سرعت در ویترین اقتصادی در کشور یعنی بورس مشاهده کرد.همچنین این گروه به تجربه دریافته‌اند که رابطه کشورهای دارای اقتصاد دولتی با بورس رابطه‌ایی مستقیم و تنگاتنگ و محسوس بوده و هرگونه کنشی از سوی دولت (اگر تصمیم‌ گیرنده کلان و اصلی اقتصاد باشد) با واکنش‌هایی متعدد و قابل مشاهده ایی در بازار سهام همراه است.

کارشناسان بر این نکته همواره تاکید کرده‌اند که در تمام بورس‌های دنیا به دلیل نامشخص برنامه‌ها و سیاست‌های هر دولت جدیدی و به دلیل نداشتن افق سرمایه گذاری و مبهم بودن آینده سیاست و اقتصاد، بازار سهام تا ماه‌ها در بلاتکلیفی به سر می‌برد و این وضعیتی کاملاً طبیعی و عادی به شمار می‌رود.

در مجموع می توان گفت هر بازار سهامی – که از آن به عنوان وحشی‌ترین نوع اوراق بهادار نام برده می‌شود – در مقاطع مختلف و در مسیرهای صعودی یا نزولی تحت تاثیر دو عامل کلان برون سازمانی (تصمیمات دولت در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در ابعاد ملی، منطقه‌ایی و جهانی و مسائل مربوط به اقتصاد و سیاست جهانی و تحت تاثیر گذار در داخل) و درون سازمانی (وضعیت سازمان بورس، شرکت‌ها، شاخص‌ها، سهامداران، ارزش روز و … ) قرار دارد.

 

2-38-2 اظهار نظر مقام های سیاسی خارجی:

در یکی از تحقیقات به عمل آمده در سال 83 و براساس نظر سنجی های انجام شده از سهامداران مشخص شد حدود 50 درصد از نوسان‌های شاخص ، معاملات بورس و تصمیم گیری فعالان بازار سهام ایران ناشی از اخبار و تصمیمات مربوط به حوزه سیاست خصوصاً موضوع انرژی هسته‌ای است.

هر چند نتیجه این تحقیق در اواخر نیمه اول سال 83 و در دولت هشتم منتشر شد اما به هر حال با روی کار آمدن دولت نهم پرونده هسته‌ایی وارد مراحل تازه ای شد که تاکنون نیز ادامه دارد.

اما در طول یک سال موضع‌گیری دولت نهم آنچه در فکر و عمل سهامداران روی داد بی‌توجهی آرام آرام سهامداران به این موضوع و عدم ترس از تهدیدات دول غربی بود به طوری که اکثر سهامداران حرفه‌ایی و منطقی نه تنها در دوران رکود بازار از فروش سهام اجتناب کردند بلکه با خرید سهام ارزان موفق به کسب سودهای قابل توجهی شدندکه نتیجه این عملکرد در هفته ها و ماه های گذشته به بار نشسته است .

در واقع رویه سیاست خارجی دولت نهم باعث شد بورس و سهامداران کمتر از این حوزه واکنش نشان دهند و به عبارتی دیگر به «پوست کلفتی» سهامداران منتهی شده است.

2-38-3 تاثیر پذیری از اظهار نظر مقامات داخلی:

داستان این تاثیر محسوس به قبل از انتخابات دولت نهم و انتشار مواضع اقتصادی احمدی‌نژاد خصوصاً در حوزه بورس در برخی از نشریات بر می‌گردد. شاخک‌های بورس چنان به این موضع‌گیری‌ها حساس شده بود که با اعلام رئیس جمهوری احمدی‌نژاد در روز چهارم تیر ماه 84 شاخص بورس با ریزش 200 واحدی روبرو شد و بسیاری از سهامدارانی که با امید به پیروزی هاشمی رفسنجانی در روزهای قبل از 4 تیر اقدام به خرید سهام کرده بودند، با فروش سهام از بازار خارج شدند.

این گروه تحت تاثیر اخبار و شایعات فکر می‌کردند بورسی دیگر در کار نخواهد بود و از طرفی نمی‌دانستند که وضعیت اقتصادی کشور به کدام سمت و سو خواهد رفت. شرایطی که در سال 74 و با آمدن خاتمی نیز بر بورس حاکم شده بود.

با تشکیل دولت نهم در مرداد ماه سال 84 و مشخص‌تر شدن برنامه های اقتصادی، هر چند بسیاری از فعالان پا پس کشیده بودند و حتی بورس تهران در آبان ماه 84 زیان‌ده ترین بورس جهان شناخته شده بود اما باقی ماندگان تالار شیشه‌ایی همچنان امیدوار بودند . گوشه‌ایی از این امیدواری ها در خروج بورس از عنوان زیان‌ده‌ترین بازار در 29/8/84 با رشد 166 واحدی شاخص در آذر ماه 84 نمایان شد.

با این اوصاف رویه اقتصادی دولت نهم و تصمیمات جدید بورس را با تکانه‌هایی همراه کرده بود. از جمله این تصمیمات متاثر بر بورس تغییر همزمان مدیران عامل 7 بانک دولتی، کاهش نرخ سود تسهیلات بانک و شرکتهای لیزینگ، عدم تعیین و تکلیف محصول سیمان، پافشاری به اجرای سهام عدالت ، تصمیمات مربوط به صنعت خودرو، افزایش دستمزدها ، برداشت از حساب صندوق ذخیره ارزی ،افزایش برخی از اقلام، وضعیت بودجه، نامعلوم بودن مواردی چون معدن انگوران و … بود که در این میان تغییر مدیران بانک‌ها بیشترین اثر مفنی را بر بورس گذاشت.